pondělí 23. prosince 2013

Krásné svátky



Ať vás Bůh provází na každém kroku a je vám oporou, přítelem a rádcem.
Krásný den s Bohem,
Monika

středa 11. prosince 2013

Omezení pomluv - článek z časopisu Thriving Family

V časopise Thriving Family jsem objevila kraťounký článek, který jsem pro vás chtěla přeložit. Teď jsem získala oficiální povolení jej přeložit a použít pro tento blog a proto vám jej přináším v tomto vánočním čase, protože toto téma je aktuální ať jsou svátky nebo ne :-)



Omezení pomluv
od Vanessy Peters

Mé dcery si povídaly s přátely, když jsem zaslechla několik dívek, jak pomlouvají své spolužáky. Mé dcery nedělaly žádné negativní poznámky, ale ani se je nesnažily zastavit. Zjistila jsem, že mé holky se potřebují naučit vhodným způsobem reagovat, když se konverzace změní v pomluvy.

Později jsem holkám vysvětlila, že naše zábava by neměla jít na úkor něčí pověsti. Navrhla jsem tři jednoduché způsoby, jak v budoucnu reagovat na pomluvy:

Změnit téma. Přimět skupinu mluvit o něčem jiném.

Bránit osobu. Říct něco jako, "oh, ona je vždy na mně hodná," nebo "jste si jisté, že je to pravda, co o ní říkáte? Zdá se mi, že je to slušná holka."

Požádejte pomlouvače, aby přestali. Vysvětlete, že se nechcete zapojit do pomlouvání někoho jiného.

From the Thriving Family website at www.thrivingfamily.com. © 2013, Vanessa Peters. Used by permission.


Zde je odkaz přímo na článek v anglickém jazyce: CURBING GOSSIP by Vanessa Peters




A co vy, máte nějaké tipy, jak reagovat na pomluvy?
Krásný den s Bohem, 
Monika

sobota 7. prosince 2013

Vánoční dárek, který přišel trošku dřív :-)

Zase se mi jednou potvrdilo, že Boží načasování je prostě to nejlepší a nemá cenu se něčím jiným stresovat.

Celé mé druhé těhotenství provázely zmatky ohledně termínu porodu. Než jsem byla na poměřovacím ultrazvuku, byl nastaven termín porodu na 3.12. a po zmíněném ultrazvuku lékař posunul termín na 14.12. Ale protože jsem navštěvovala jinou lékařku a na ultrazvuk chodila do jiné ordinace, paní doktorka nějak nevzala v potaz nový termín a tak se v průkazce stále objevoval ten původní termín. S touto lékařkou jsem měla více problémů, takže jsem uprostřed těhotenství změnila nadobro ordinaci, ale neobešlo se to bez obtíží, protože v nové ordinaci dostali mé papíry poměrně pozdě a jen na základě neúplných informací mi ten nový termín nemohli zapsat. A tak jsem nastoupila do poradny v porodnici poněkud dříve, ale vůbec to nevadilo :-D

Hned zpočátku jsem totiž děsila lékaře svým velkým břichem a tak jsem byla na testech kvůli cukrovce a na dalších ultrazvucích, kde mi bylo řečeno, že budu mít velké dítě. A pokud by se čekalo až do toho 14.12., může vyrůst a vážit kolem 5kg!!! Jak rychle jsem přestala bojovat o udržení termínu 14.12. si dovedete představit. Ale právě kvůli možnosti, že je miminko tak mladé jsem nebyla hned poslána na vyvolání porodu (odhad váhy byl necelé 4 týdny před termínem (toho 14.12.) stanoven na 3,8 kg a Terezka se po svém termínu narodila s 3,9 kg - to jen pro představu). O to bylo mé velké překvapení, když jsem následující týden šla opět do poradny s tím, že je možné, že už tam zůstanu a nový lékař (každý týden se to tam střídá) pouze konstatoval, že termín 14.12. je v pořádku a že holt budu mít velké dítě!!! No jo, on to velké dítě rodit nebude, tak co se vzrušovat, že ano :-D

A tak jsem se začala trošku bát. Terezčin porod byl dlouhý, únavný a na konci trošku komplikovaný, takže tohle jsem si zopakovat nechtěla. Ale Bůh má své vlastní termíny a tak vše nakonec bylo úplně jinak.....

...u pana doktora jsem byla v úterý a v pátek 29.11. ve dvě ráno mi praskla voda, kolem 7 hodiny kontrakce začaly sílit a v 8:18 byl Ondrášek na světě!!!  Ta rychlost byla neskutečná - Bůh vyslyšel naše modlitby! A i když je Ondra větší a těžší než Terezka (55cm a 4310 g), tak byl tento porod pro mně lehčí a samotná rekonvalescence je taky nepoměrně snadnější. A bylo úplně jedno, jaký termín jsem měla v papírech, Bůh si vybral svůj vlastní termín a já mohu říct, že ten nejlepší!


A tak se tímto článkem chci i omluvit, pokud budou články s nějakým tím zpožděním, protože jsem zjistila, že se nám život zase trošku převrátil (v dobrém slova smyslu) a bude trošku trvat, než se nám povede zavést nějaký režim a řád.

Každopádně si užívejte předvánoční čas a nestresujte se. Bůh má své plány, své načasování a svůj řád....
Krásný den s Bohem.
Monika

úterý 3. prosince 2013

Vánoční tvorba s dětmi

Tak pro dnešek vám ukážu spíše takovou inspiraci, co se dá před Vánoci s dětmi vyrábět. Opět mi k tomu pomohly stránky PINTEREST, které tímto doporučuji, protože tam se dá najít skoro všechno :-D
Nezalekněte se některých vyloženě profesionálních výrobků, protože věřím, že každé dítě uvidí ten svůj výtvor jako ten nejlepší a nejkrásnější výrobek.

1) vánoční přáníčka nebo "thank you" cards (kartičky s poděkováním za dárky)




2) vánoční jmenovky



3) vánoční ozdoby a dekorace





4) vánoční dárky

roztomilé záložky s verši z Bible


kartičky pro modlitbu


obrázky do rámečku, na stěnu či poličku



Samozřejmě by se toho dalo najít mnohem víc, ale pro představu to určitě stačí. Moc se mi líbí, že do všeho se dá zakomponovat náš Bůh. Všude můžeme zmínit verše z Bible a tak ukázat světu, že i v tento vánoční čas, kteří mnozí považují za dobu plnou uklízení, nakupování, vaření a balení i rozbalování dárků, je možné myslet na Boha, trochu ten spěch zpomalit a vzdávat díky tomu, který nám vše dal.

Krásný den s Bohem,
Monika

pátek 29. listopadu 2013

Ježíšek, Santa nebo Vánoční skřítek?

Dokud jsme neměli děti, bylo to v tomto ohledu jednodušší. Znalí pravdy jsme neočekávali novorozené miminko ani postaršího břichatého a vousatého chlápka, kteří by nám donesli dárky, pokud jsme tedy přes rok moc nezlobili :-) Ale teď je to přece jenom jiné a my se museli zamyslet, jak celý koncept Vánoc uchopit.


Naštěstí v našich končinách je Santa pořád jen fiktivní postavička. Horší je to s postavou "Ježíška", který dárky stále nosí. Jelikož jsem vyrůstala v nevěřící rodině, žádný problém jsem v tom neviděla. Postava Ježíška byla zcela bez nějaké náboženské představy. Prostě nějaký tajný človíček přinesl dárky pod stromeček a bylo vyřešeno.....

Naše rodina je ale věřící a nechceme děti vést k něčemu tak zavádějícímu.

Na jednom blogu jsem si přečetla rozhodnutí jedné americké rodiny, která nechtěla podporovat příběh o Santovi a pak dostali otázku, jakým způsobem tedy vychovávají děti, když jim nemohou pohrozit, že když děti budou zlobit, tak nedostanou od Santy dárky.......................... :-D Přiznám se, že když jsem to četla, musela jsem se smát. Opravdu je tu někdo, kdo vychovává děti tímto způsobem? Tím myslím, že děti můžou skoro celý rok zlobit a pak se přiblíží konec roku a najednou je tu pohrůžka Santou (případně Ježíškem) a musí "sekat dobrotu" protože jinak se pod stromečkem nic neobjeví? Protože pochybuji, že se Santou hrozí někdy uprostřed slunečného léta nebo hned na jaře, kdy je do Vánoc skutečně daleko...

Když jsem si na internetu zadala Vánoce, našlo mi to odkaz na Wikipedii, kde se dá najít zajímavý rozbor Vánoc. Vánoce jsou považovány jako obecně křesťanská tradice - oslava narození Ježíše Krista.  Datum 25.12. jako den Ježíšova narození je poprvé dosvědčen oslavou v Římě kolem roku 336, ale všeobecně se Vánoce slaví až tak od 7.století. V Česku se pak nějakým omylem považuje za vrchol oslav již předvečer oslav, tedy 24.12. Oslavy zahrnují například i Advent, vánoční stromeček, vánoční dárky nebo cukroví a přitom některé z těchto tradic pocházejí z předkřesťanských dob a souvisí s oslavou zimního slunovratu - tzv.Saturnálie.

Dále pak na internetu najdete články, kde se popírá spojitost mezi Vánoci a Saturnáliemi a nebo naopak bujně podporuje. Co si z toho pak máme vybrat? Na jedněch stránkách jsem našla odpověď, která mně ujistila, jak si to vyložit. Samotná Bible nespecifikuje datum narození Ježíše Krista. Můžeme se dohadovat a složitě propočítávat náznaky, ale pokud by Bůh chtěl, abychom přesné datum znali, bude tam. Jasně a přehledně zapsáno. A proto bych byla trošku opatrná, pokud mi chce někdo z lidí diktovat něco, co Bůh neuvádí.

Já osobně nemám problém s tím, abych o Vánocích slavila Ježíše. Ale ne proto, že jsou Vánoce. Ježíše bychom měli oslavovat každý den a co je důležitější, máme vzpomínat i na jeho smrt, která nás může vykoupit z hříchu. A tak vím, že o Vánocích budeme o Ježíši mluvit a číst si v Bibli. Budeme na něj myslet a děkovat za vše, co nám nabízí. Ale nechce se mi podporovat myšlenku malého Ježíška, který nosí dárky.

Když si vzpomenu na své dětství, bylo to moc hezké období. To kouzlo a tajemno, které bylo spojeno s Vánoci. Ty večery u okna, kdy jsme vyhlíželi Ježíška a čekali na zazvonění zvonečku..... A protože nechceme naše děti o toto potěšení připravit, vznikl  Vánoční skřítek, který nám nosí dárky. Žádný Santa, žádné miminko - ale pořádný pohádkový skřítek, který čeká na to, až pro něj vymyslíme celý jeho příběh.

A kdo chodí k vám? :-)

Pěkný den s Bohem,
Monika

pondělí 25. listopadu 2013

Vánoční stres? Zkuste plánovat....

A máme tu další povídání k vánočnímu tématu. Cítíte se před svátky ve stresu? Ani se vám nedivím, protože když vyrazím do přeplněných ulic, přeplněných obchodů a všude kolem sebe vidím ty nasupené výrazy netrpělivých a vystresovaných lidí, rozhodně to člověku radosti nepřidá.

A tak se dneska zaměříme na to, jak tuto hektickou dobu zvládnout v klidu a pohodě. Není to žádné závratné tajemství, ale o dobrý nápad, jak si udržet vše pod kontrolou a nehonit nic na poslední chvíli.

Vlastně ani nevím, kdy jsem na video, které vám chci ukázat, narazila, ale moc se mi ten nápad líbil, že jsem uvažovala o jeho realizaci. Přiznám se, že jsem skončila hned v počátku, protože jsem si to chtěla trošku upravit po svém (udělat si vlastní ucelenou grafiku) a nějak na to nezbyl čas. Takže letošní Vánoce se musí bez tohoto "projektu" obejít, ale třeba ty příští už vyjdou :-D

Jedná se o jakýsi "VÁNOČNÍ PLÁNOVAČ".



A pro ty z vás, kteří moc anglicky nevládnou je tu malé info.
Courtney si podle nějaké e-knihy vyrobila tento organizér na vánoční plánování. Je to vyrobené z klasického šanonu a vložila si tam různé kapsičky a oddělovače. Kromě kapsičky na účtenky, zde má kapsu pro různé slevové kupony. Dále je plánovač rozdělen na sekce jako:

- co je potřeba před Vánoci udělat (úklid, dekorace, nákupy, kdy a co péct...),

- seznam lidí a dárků pro ně, adresář lidí, kterým se budou dárky posílat. Případně zde mohou být adresy lidí, komu se bude posílat přání.

- seznam receptů a rozpis ingrediencí, které budou potřeba.

- něco na způsob "služby Bohu", kde jsou nápady, jak sloužit Bohu skrze pomoc lidem a podobně

Musím uznat, že to má paní velmi dobře propracované a mně osobně už moc dalších dodatků nenapadá. Možná bych přidala ještě oddíl, kam bych dala vánoční písničky, které bychom mohli doma zpívat. Nebo návrhy na vánoční aktivity, co dělat s dětmi.  A myslím, že i vás určitě napadne spousta dalších návrhů, co si do vlastního plánovače založit.

Budu ráda, pokud napíšete, že jste si nějaký podobný plánovač vyrobily nebo o něm uvažujete a rozhodně se těším i na návrhy, co by měl obsahovat.
Zde jsem vám ještě vybrala nějaké obrázky pro inspiraci (doporučuji si kliknout na zdroj obrázku, protože vás to odkáže na příslušný blog, kde je více fotek).





A co říct na závěr?
Použila bych verše z Bible, protože ty jsou dostatečně výstižné...

"Pojďte ke mně, všichni upracovaní a obtěžkaní, a já vám dám odpočinout."
Matouš 11:28

"Všechnu svou starost svěřte jemu, vždyť jemu na vás záleží."
1.Petr 5:7

Takže pokud veškeré pomůcky selžou, stále tu máme Boha, který je vždy s námi a nabízí pomocnou ruku. Tak na to nezapomínejme :-)

Krásný den s Bohem.
Monika

úterý 19. listopadu 2013

Adam

V poslední době jsem byla velmi vánočně naladěna a určitě očekávejte i další články s touto tématikou - protože už je pro jistotu mám předepsané a samy se publikují, ale dneska chci mimo plán napsat článek, který je smutný, který mi vhání slzy do očí. Ale cítím, že musím, protože bych se cítila hrozně, kdyby se tady probírali veselé věci  jako by se vůbec nic nestalo.

Naši přátelé ze Spojených států před dvěma dny začali pohřešovat svého 25 letého syna. Odešel ze svého domu bez bot, mobilu i auta a předpokládalo se, že si šel zaplavat do blízké řeky. Pak nějaký svědek zavolal na policii, že viděl mladíka (jejich synovi nápadně podobného), jak má trable ve vodě a že ho to stáhlo pod hladinu.

Záchranáři stále hledají, ale prozatím ještě nebyl nikdo nalezen. Bohužel vypadá dost pravděpodobně, že onen mladík je synem našich přátel,  Na FB stránkách teď mohu vidět, kolik lidí Adam ovlivnil a kolik přátel měl. Objevují se tam jeho fotografie a vzkazy od rodiny i přátel. Snažím se vše přečíst a trhá mi to srdce, když si uvědomím, jak moc brzo musel Adam odejít.

Ale co mně dostalo nejsilněji, jsou slova samotného Adama a následně jeho rodičů.
Adam byl totiž den předtím na biblickém studiu a probírali téma "proč Bůh dopustí špatné věci dobrým lidem".

Jeho otec napsal jeho odpověď:

Adam raised his hand and said something to the effect of; 
"This world is a broken down and decayed house. My God takes care of us and wants to get us out of that house."


Adam zvedl svou ruku a řekl něco v tom smyslu;
"Tento svět je zlomený a shnilý dům. Náš Bůh se o nás stará a chce nás dostat z tohoto domu."

Tak moudrá slova od tak mladého člověka!!!
Zároveň smekám před jeho rodiči, kteří se smiřují se ztrátou syna. Kteří pláčou, když píšou zprávy a odpovídají na dotazy. Kteří píší nádherné vzkazy svému synovi a děkují Bohu za tu radost, že mohli Adama poznat, být jeho rodiči a vidět, jak se z něj stává muž, který upřímně hledá Boha. Nemylte se, truchlí... ale zároveň důvěřují Bohu a chápou, že jedině on ví, proč se tohle stalo. 

A když vidím tolik lidí, kteří byli Adamem ovlivněni.....možná právě tohle byl Boží záměr s Adamem a i tato smutná událost tomu všemu dává smysl.

M.