
pátek 23. prosince 2011
sobota 17. prosince 2011
Jan 3:16
Každá máma asi zná ten příšerný pocit bezmocnosti, když je vaše dítě nemocné. Naše Terezka má teď v 8 měsících zánět nosohltanu. Je malinkatá, neví co se děje, nemůže dýchat a v noci se budí dušením. Musíme jí odsávat nosánek a dávat dvoje kapky do nosu. Mám pocit, že to vypadá jako mučení než pomoc. Vím, že je to pro její dobro. A vím, že bych si to s ní hned vyměnila, jen aby jí bylo lépe.......
A to mě přivádí k myšlenkám o Bohu. My jsme jeho rodina, jeho děti. Jsme hříšní - nemocní. Trápí ho to a moc rád by nám pomohl. Někdy musíme projít těžkou zkouškou, abychom posléze zjistili, že to bylo pro naše dobro. Ale v tu chvíli je to pro nás nepochopitelné a třeba i bolestné. A také poslal svého syna - Ježíše - aby nás mohl uchránit od nejhoršího. To Ježíš za nás podstoupil bolest a utrpení na kříži, abychom my nemuseli. Vyměnil si to s námi, aby nám bylo lépe......
Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna, aby žádný, kdo v něj věří, nezahynul, ale měl věčný život. Jan 3:16
A tak bychom si na Ježíše neměli vzpomenout jen o Vánocích, protože je to tradice. Měli bychom ho mít v srdci každý den a žít tak, abychom Bohu dělali radost. Buďme mu hodnými dětmi, tak jak chceme, aby byly hodné naše děti.

zdroj obrázku
Krásné vánoční svátky a Boží požehnání do nového roku vám přeje Monika s rodinou
A to mě přivádí k myšlenkám o Bohu. My jsme jeho rodina, jeho děti. Jsme hříšní - nemocní. Trápí ho to a moc rád by nám pomohl. Někdy musíme projít těžkou zkouškou, abychom posléze zjistili, že to bylo pro naše dobro. Ale v tu chvíli je to pro nás nepochopitelné a třeba i bolestné. A také poslal svého syna - Ježíše - aby nás mohl uchránit od nejhoršího. To Ježíš za nás podstoupil bolest a utrpení na kříži, abychom my nemuseli. Vyměnil si to s námi, aby nám bylo lépe......
Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna, aby žádný, kdo v něj věří, nezahynul, ale měl věčný život. Jan 3:16
A tak bychom si na Ježíše neměli vzpomenout jen o Vánocích, protože je to tradice. Měli bychom ho mít v srdci každý den a žít tak, abychom Bohu dělali radost. Buďme mu hodnými dětmi, tak jak chceme, aby byly hodné naše děti.

zdroj obrázku
Krásné vánoční svátky a Boží požehnání do nového roku vám přeje Monika s rodinou
sobota 26. listopadu 2011
VĚDA A BŮH
Nedávno bylo zjištěno, že neutrina jsou pravděpodobně rychlejší než světlo. Na rovinu přiznávám, že fyzika mi nikdy k srdci nepřirostla, a tudíž ani netuším, co to neutrina jsou. Sice jsem se snažila pochopit to, pročetla jsem plno článků a odborných informací, ale i tak jsem zůstala na začátku :-)). Prostě "cosi" by mohlo být rychlejší než světlo. Ani to ale pro mě není to nejzásadnější. Pro mě je důležité, že jsem se přes vyhledávání "pochopení" toho, o co jde, dostala k článkům, které mě zaujaly.
V jednom je psáno o tom, že přední evolucionisté neradi slyší , že bychom mohli být odpovědni svému Tvůrci. Jeden z evolucionistů a zároveň filozof Thomas Nagel řekl: "„Chci, aby ateismus byl pravdou, a fakt, že někteří nejinteligentnější a dobře informovaní lidé, které znám, jsou nábožensky věřící, je pro mne znepokojující. Nejde jen o to, že prostě nevěřím v Boha a tudíž přirozeně doufám, že žádný Bůh neexistuje! Já nechci, aby nějaký Bůh existoval; nechci vesmír, který by podle toho vypadal.“
To mě vedlo k myšlence, proč si tolik nevěřících lidí myslí, že věřit v Boha mohou jen lidé nevzdělaní, povětšinou jednodušší, dost pravděpodobně psychicky labilní a nesebevědomí, kteří nutně potřebují nějakou životní berličku. Já mám mezi věřícími lidmi plno kamarádů. Ale ani jeden neodpovídá tomuto popisu. Naopak jsou to většinou úspěšní muži a ženy - středoškolský profesor, právník, ředitel v německé firmě, který vede 250 lidí, odborník v IT, projektant, ekonomický ředitel velkého podniku, špičkový mikrobiolog ...
Nikdo z nás by asi nikdy neřekl, že Isaac Newton byl malinko jednodušší a prostší člověk. I přesto ale řekl:
"Nádherné uspořádání a harmonie vesmíru mohly vzniknout jen podle plánu všemohoucí bytosti.
To je a zůstane mým posledním poznatkem."
A stejně tak desítky dalších přírodovědců, fyziků, astronomů .... Tak alespoň několik z nich:
Genetik Robert Griffiths řekl: "Potřebuju-li nějakého ateistu na debatu, zajdu si na katedru filozofie. Katedra fyziky by mi tady moc nepomohla".
Astronom a astrofyzik Jiří Grygar řekl: "Ateista je mezi fyziky dvacátého století bílou vránou".
Biolog P.Conklin po letech studia živých organismů použil přirovnání, které se mi moc líbí: "Pravděpodobnost, že život vznikl náhodou, je srovnatelná s pravděpodobností, že dokonalý slovník je výsledkem exploze v tiskárně".
Astronom Mikuláš Koperník: "Koho by se nezmocnil obdiv vůči všemohoucímu Tvůrci, když pozoruje a zamýšlí se nad obdivuhodným pořádkem ve vesmíru, pocházejícím z Boží moudrosti"
Matematik a astronom Johanes Kepler: "Snažil jsem se hlásat lidem vznešenost Božího tvorstva, nakolik můj omezený rozum dokázal chápat neomezenou dokonalost Boha. Věnovat se astronomii znamená číst Boží myšlenky".
Karl Von Linne - přírodovědec, zakladatel moderní botaniky a původce soustavy rostlin: "Viděl jsem přecházet kolem sebe Věčného, Nekonečného a Všemohoucího Boha, a z úcty jsem padl na kolena".
F.W.Herschel - astronom a objevitel planety Uran: "Čím více se rozšiřuje pole vědy, tím více se objevuje nepopíratelných důkazů o věčné a všemohoucí Stvořitelské Moudrosti".
A.M.Ampere - elektrofyzik (objevitel elektrodynamického zákona) - "Nejpřesvědčivějším důkazem o existenci Boha je očividný soulad prostředků, které udržují pořádek ve vesmíru a živým bytostem dodávají vše, co je potřebné pro jejich organismus".
Heinrich Madler - astronom: "Opravdový badatel přírody nemůže popírat existenci Boha, protože kdo nahlédl tak hluboko do Boží dílny jako on a měl možnost obdivovat věčnou Moudrost, musí sklonit koleno před projevy nejvyššího Ducha.".
R.Mayer - lékař a fyzik (zákon o zachování energie) - "Svůj život končím s přesvědčením, které vychází z hloubky mého srdce. Pravá přírodní věda a filosofie musí vést k víře v Boha a ke křesťanskému náboženství".
T.W.Kelvin - fyzik, objevitel několika přírodních zákonů - "Všude kolem sebe nacházíme přesvědčivé důkazy o rozumu a moudré účelnosti věcí , které poukazují na to, že v celé přírodě účinkuje svobodná vůle a zároveň nás učí, že všechny živé bytosti závisí na Věčném Stvořiteli a Vládci".
Thomas Alva Edison - "Mám neobyčejnou úctu a obdiv ke každému inženýrovi, zvláště k největšimu z nich - Bohu".
Paul Sabatier - chemik, nositel Nobelovy ceny: "Přírodní vědy a náboženství mohou proti sobě stavět lidé, kteří se málo vyznají i v přírodních vědách i v teologii".
Gustav Mie - fyzik: "Musím říci, že myslící přírodovědec musí být nevyhnutelně zbožný člověk".
A nakonec citát filozofa Ralfa Walda Emersona: "Všechno co jsem viděl, mi říká, abych důvěřoval Tvůrci ve všem, co jsem ještě neviděl".
Tak to bylo jenom několik citátů lidí opravdu vzdělaných. Některé jsem doteď neznala a musela jsem se o nich něco víc dozvědět, některé známe všichni dobře. Opravdu si myslíme, že ten, kdo dostal Nobelovu cenu, je člověk jednoduchý a v myšlení prostý? Myslíme si, že Koperník byl člověkem, který potřeboval slepě následovat a který potřeboval Boha jako pomocnou berličku?
Nikdo neumí dokázat, že Bůh existuje. Nikdo také ale neumí dokázat, že Bůh neexistuje. Ale když se podíváme kolem sebe, můžeme Boha vidět. Stačí se jenom pořádně dívat.
Pavla
pátek 25. listopadu 2011
Jak odolat?
Všimli jste si někdy, co všechno na vás vyskočí za zprávy, když zapnete internet? Čím vším se vás snaží zaujmout, abyste si přečetli právě ty a ty zprávy? V poslední době mám pocit, že lidi nezajímá nic jiného, než ženy v bikinách. Alespoň podle toho, co ukazují titulky na stránkách internetu. Právě tyto jsem našla dnes po otevření stránek Seznamu:
"Musíte vidět: tahle obdařená zrzka je teď nejžádanější modelkou spodního prádla"
"Božský pohled: Exmilenka George Clooneyho Elisabetta Canalis předvedla výstavní tělo v bikinách"
"Podívejte se: Dana Morávková v mini se svíjí v objetí obrovského černocha"
Opravdu je to tak důležitá informace, která většinu lidí přesvědčí, aby si odkaz otevřeli a podívali se? Musím říct, že mě zrovna tento druh informací moc neoslovuje. Možná proto že jsem žena....ale myslím, že i kdyby to bylo použito opačně a psalo by se tam o mužích, asi bych stejně nestála o obrázky polonahých mužů, kteří asi nemají nic jiného na práci, než se předvádět před fotografy. A kdyby přeci jenom?
"Slýchali jste, že bylo řečeno: "Necizolož." Já vám však říkám, že každý, kdo by se chtivě podíval na ženu, už s ní zcizoložil ve svém srdci" Matouš 5:27-28
A vidíte to, už se můžeme dostat do velkých problémů. Můžeme se vymlouvat, že jsme nic neudělali, ale tady nejde o čin jako takový, stačí i jen myšlenka a vyrovná se to fyzickému hříchu.
Dnešní svět nám to moc neulehčuje. Když vynecháme internet, stačí se podívat na televizní reklamu. Slečna ve spodním dílu plavek běhá po pláži a láká k nákupu sprchového gelu nebo deodorantu. A takovou reklamu lze vidět už v odpoledních hodinách... Ale dobře, tak vynechme i televizi....pak se stačí podívat venku na kolemjdoucí. Teď v zimě to není tak výrazné, ale počkejte jen co se oteplí. To pak vypadá, že se mnohým srazilo prádlo v pračce. A jak pak má člověk odolat různým myšlenkám? Vždyť se ani nemáme kam podívat, abychom se vyhnuli všem lákadlům Satana. Co tedy dělat?
MODLIT SE
Modlitba je rozhovor s Bohem. Nepotřebujete k tomu žádného prostředníka. Jste to jen vy a On. Slyší každou vaši myšlenku, vidí vám do nitra srdce. Zná vaše otázky ještě dřív než vás napadnou. A také na ně má svou odpověď. A tak ji u něj i hledejme.
STUDOVAT BIBLI
Víte, nemám ráda ten pocit, kdy nevím jak na něco odpovědět a pak už je pozdě. Čím víc studuji Bibli, tím snadněji najdu určité pasáže. Snadněji nacházím odpovědi. Snáze se mi komunikuje s ostatními. Ale nemylte se, nestačí si knihu jednou přečíst a věřit, že už vše víme a známe. Budete ji číst znovu a znovu a přitom zjistíte, že pokaždé najdete novou zajímavou myšlenku, zajímavý verš, něco co tam předtím nebylo :-D V Bibli také najdete příklady těch, kteří byli v podobné situaci. Můžete se jimi nechat inspirovat a použít je ve svém životě.
VYHÝBAT SE MOŽNÝM NÁSTRAHÁM
Což se samozřejmě lehce řekne ale hůře provede. Ale rozhodně to není nemožné. Lákají vás titulky na internetu? Vypněte internet a nebo si zablokujte stránky, které vás k hříchu svádějí. Pokud cítíte, že nejste dost silní, zrušte si internet. Máte problém s televizí? Vyhoďte ji. Místo toho si čtěte, choďte cvičit nebo si najdtěte jinou zábavu. Chodíte s přáteli na zábavy, kde se morálka moc neřeší? Pak stojí za to přehodnotit, zda taková místa navštěvovat. Může se vám zdát, že přicházíte o velkou legraci, pohodu a odvázanost. Ale zároveň se chráníte před průšvihem, který vás pak může mrzet.
HLEDEJTE OPORU
Víte jak zvládat těžké situace? Mít u sebe přítele, který vám s tím pomůže. Můžeme se inspirovat příbehy z Bible, ale také je fajn mít v blízkosti člověka, který vede zbožný život a může být pro nás velkou oporou. Prožívá stejné situace jako my a dovede je zvládnout? Vyhledejte ho, ptejte se a inspirujte se.
A co na závěr?
Vezměte si celou Boží zbroj, abyste ve zlý den mohli odolat, všechno splnit a zůstat stát. Stůjte přepásáni na bedrech pravdou, oblečeni pancířem spravedlnosti a obuti připraveností kázat evangelium pokoje. Nadto vždy třímejte štít víry, jímž budete moci uhasit všechny ohnivé šípy toho zlého. Vezměte si také přilbu spasení a meč Ducha, jímž je Boží slovo. Za všech okolností se modlete v Duchu; proto vždy vytrvale bděte a v každé své modlitbě a prosbě se modlete za všechny svaté. Efezským 6:13-18
"Musíte vidět: tahle obdařená zrzka je teď nejžádanější modelkou spodního prádla"
"Božský pohled: Exmilenka George Clooneyho Elisabetta Canalis předvedla výstavní tělo v bikinách"
"Podívejte se: Dana Morávková v mini se svíjí v objetí obrovského černocha"
Opravdu je to tak důležitá informace, která většinu lidí přesvědčí, aby si odkaz otevřeli a podívali se? Musím říct, že mě zrovna tento druh informací moc neoslovuje. Možná proto že jsem žena....ale myslím, že i kdyby to bylo použito opačně a psalo by se tam o mužích, asi bych stejně nestála o obrázky polonahých mužů, kteří asi nemají nic jiného na práci, než se předvádět před fotografy. A kdyby přeci jenom?
"Slýchali jste, že bylo řečeno: "Necizolož." Já vám však říkám, že každý, kdo by se chtivě podíval na ženu, už s ní zcizoložil ve svém srdci" Matouš 5:27-28
A vidíte to, už se můžeme dostat do velkých problémů. Můžeme se vymlouvat, že jsme nic neudělali, ale tady nejde o čin jako takový, stačí i jen myšlenka a vyrovná se to fyzickému hříchu.
Dnešní svět nám to moc neulehčuje. Když vynecháme internet, stačí se podívat na televizní reklamu. Slečna ve spodním dílu plavek běhá po pláži a láká k nákupu sprchového gelu nebo deodorantu. A takovou reklamu lze vidět už v odpoledních hodinách... Ale dobře, tak vynechme i televizi....pak se stačí podívat venku na kolemjdoucí. Teď v zimě to není tak výrazné, ale počkejte jen co se oteplí. To pak vypadá, že se mnohým srazilo prádlo v pračce. A jak pak má člověk odolat různým myšlenkám? Vždyť se ani nemáme kam podívat, abychom se vyhnuli všem lákadlům Satana. Co tedy dělat?
MODLIT SE
Modlitba je rozhovor s Bohem. Nepotřebujete k tomu žádného prostředníka. Jste to jen vy a On. Slyší každou vaši myšlenku, vidí vám do nitra srdce. Zná vaše otázky ještě dřív než vás napadnou. A také na ně má svou odpověď. A tak ji u něj i hledejme.
STUDOVAT BIBLI
Víte, nemám ráda ten pocit, kdy nevím jak na něco odpovědět a pak už je pozdě. Čím víc studuji Bibli, tím snadněji najdu určité pasáže. Snadněji nacházím odpovědi. Snáze se mi komunikuje s ostatními. Ale nemylte se, nestačí si knihu jednou přečíst a věřit, že už vše víme a známe. Budete ji číst znovu a znovu a přitom zjistíte, že pokaždé najdete novou zajímavou myšlenku, zajímavý verš, něco co tam předtím nebylo :-D V Bibli také najdete příklady těch, kteří byli v podobné situaci. Můžete se jimi nechat inspirovat a použít je ve svém životě.
VYHÝBAT SE MOŽNÝM NÁSTRAHÁM
Což se samozřejmě lehce řekne ale hůře provede. Ale rozhodně to není nemožné. Lákají vás titulky na internetu? Vypněte internet a nebo si zablokujte stránky, které vás k hříchu svádějí. Pokud cítíte, že nejste dost silní, zrušte si internet. Máte problém s televizí? Vyhoďte ji. Místo toho si čtěte, choďte cvičit nebo si najdtěte jinou zábavu. Chodíte s přáteli na zábavy, kde se morálka moc neřeší? Pak stojí za to přehodnotit, zda taková místa navštěvovat. Může se vám zdát, že přicházíte o velkou legraci, pohodu a odvázanost. Ale zároveň se chráníte před průšvihem, který vás pak může mrzet.
HLEDEJTE OPORU
Víte jak zvládat těžké situace? Mít u sebe přítele, který vám s tím pomůže. Můžeme se inspirovat příbehy z Bible, ale také je fajn mít v blízkosti člověka, který vede zbožný život a může být pro nás velkou oporou. Prožívá stejné situace jako my a dovede je zvládnout? Vyhledejte ho, ptejte se a inspirujte se.
A co na závěr?
Vezměte si celou Boží zbroj, abyste ve zlý den mohli odolat, všechno splnit a zůstat stát. Stůjte přepásáni na bedrech pravdou, oblečeni pancířem spravedlnosti a obuti připraveností kázat evangelium pokoje. Nadto vždy třímejte štít víry, jímž budete moci uhasit všechny ohnivé šípy toho zlého. Vezměte si také přilbu spasení a meč Ducha, jímž je Boží slovo. Za všech okolností se modlete v Duchu; proto vždy vytrvale bděte a v každé své modlitbě a prosbě se modlete za všechny svaté. Efezským 6:13-18
neděle 20. listopadu 2011
Větrník
Nedaleko domova se v létě otevřela nová cukrárna. Dortíky tam vypadají naprosto rozkošně a tak jsem jednou neodolala a utratila docela velkou částku za obrovský větrník. Vypadal úžasně...dva druhy krému, těsto, poleva....prostně nádhera. Vydržela jsem celé odpoledne, protože jsem si ho chtěla dát až večer, až bude klid a já budu mít možnost si ho pořádně vychutnat. A dočkala jsem se :-D Problém ale byl ten, že dortík nebyl vůbec dobrý! Krém měl hrudkovitou konzistenci a nevýraznou chuť. Jak velké bylo nadšení, tak velké bylo i zklamání.....

A to stejné se může stát i s námi křesťany. Navenek člověk může působit velmi zbožně. Může vyvolávat dojem poslušného křesťana, který se pravidelně modlí, studuje, činí dobro kde může a následuje Ježíše. Ale kdybychom se podívali do nitra, možná bychom pocítili stejné zklamání, jaké jsem tu již popisovala. Ano, my asi těžko nahlédneme do nitra našich přátel, blízkých či kohokoliv koho potkáme na ulici. Ale věřte mi, Bůh tohle všechno může. A on to i dělá. Se stoprocentní jistotou ví, co se nám v srdci a v mysli odehrává. Vidí, zda to všechno myslíme naprosto vážně. Zda to není jen přetvářka a klam. A tak bychom se měli ptát sami sebe, zda to, co vystavujeme na odiv zvenku je to stejné, co máme i uvnitř.

A to stejné se může stát i s námi křesťany. Navenek člověk může působit velmi zbožně. Může vyvolávat dojem poslušného křesťana, který se pravidelně modlí, studuje, činí dobro kde může a následuje Ježíše. Ale kdybychom se podívali do nitra, možná bychom pocítili stejné zklamání, jaké jsem tu již popisovala. Ano, my asi těžko nahlédneme do nitra našich přátel, blízkých či kohokoliv koho potkáme na ulici. Ale věřte mi, Bůh tohle všechno může. A on to i dělá. Se stoprocentní jistotou ví, co se nám v srdci a v mysli odehrává. Vidí, zda to všechno myslíme naprosto vážně. Zda to není jen přetvářka a klam. A tak bychom se měli ptát sami sebe, zda to, co vystavujeme na odiv zvenku je to stejné, co máme i uvnitř.
sobota 5. listopadu 2011
NEBUDE ÚNIKU
Pavel píše v dopise Tesalonickým (1.Tesal 2-3):
Tohle je opravdu dobré přirovnání.
Vzpomínám si, jakou jsem měla obavu z každého porodu. Poprvé - protože jsem nevěděla, co mě čeká, podruhé a potřetí - protože jsem věděla, co mě čeká :-)). Přišly bolesti a nebylo úniku. Najednou si žena přeje, aby bolesti přestaly, ale zároveň ví, že nějakým způsobem se její dítě bude muset dostat na svět. Prostě navždycky u ní v břiše zůstat nemůže ... Není úniku ... Porod nastane a musí ten proces pokračovat ... Ať žena chce nebo ne, nikdo se jí na svolení ptát nebude...
A stejně je to s tím, že jednou přijde Pánův den. V Bibli se říká, že přijde jako zloděj v noci. Člověk v noci spí a většinou si dopředu neplánuje, jak to bude probíhat, když náhodou přijde zloděj do jeho bytu. Stejně tak my nevíme, kdy Pánův den nastane.
V Mat 24 je psáno: 37Jak ale bylo za dnů Noemových, tak bude i při příchodu Syna člověka. 38Stejně jako ve dnech před potopou jedli a pili, ženili se a vdávaly se až do dne, kdy Noe vešel do archy, 39a ničeho si nevšimli až do chvíle, kdy přišla potopa a všechny smetla, tak to bude i při příchodu Syna člověka.
Až přijde Ježíš, na Zemi to nebude nijak speciální den, bude tady probíhat úplně normální život. Budeme třeba surfovat na internetu, budeme na svatbě, poletíme na dovolenou, budeme hrát doma Člověče, nezlob se. Budeme ve škole, v práci, na hřišti, v kině ... Prostě běžný život. Nic, co by nasvědčovalo tomu, že nastane změna. Bůh nám říká, že máme být připraveni. Pořád. Tím myslí, že se máme snažit žít podle toho, jak Bůh chce, podle toho, co je správné. Pak budeme připravení.
Možná se nedožijeme toho, kdy tenhle svět skončí, ale na každý pád jednou zemřeme. To je stejně nevyhnutelné jako porod. Stárneme a ten proces našeho postupného umírání pokračuje. Nemůžeme ho zastavit, nemůžeme si prodloužit věk, prostě jednou umřeme, ať chceme nebo ne.
Na závěr takové zamyšlení:
Baví se dva kamarádi - jeden v Boha a v posmrtný život věří, druhý ne.
Ten nevěřící říká: "Kamaráde, řekni mi, co z toho máš, že věříš v Boha? Nekouříš, nepiješ, za holkama nechodíš, v neděli musíš vstávat na Bohoslužbu, modlíš se ... Přemýšlel jsi nad tím, že jestli žádný posmrtný život není, tak to všechno děláš úplně zbytečně?"
A ten věřící odpovídá: "No jasně, tomu rozumím. Ale když nic nebude, nic se mi taky nestane. Ale co když to bude naopak? Co když se po smrti budeš dívat Bohu do očí? Opravdu to riskneš? To já bych se teda bál ..."
A co my - riskneme to?
Pěkný den,
Pavla
pondělí 31. října 2011
PŘÍSLOVÍ - 31.kapitola

31. KAPITOLA
1Slova Lemuele, krále z Massy,
výroky, jimž ho matka učila:
2Co říci, synu můj? Co, synu mého lůna?
Co říci, synu zaslíbený?
3Nemarni s ženami svoji sílu,
nepokaz cestu, jež králům náleží.
4Nenáleží, ó Lemueli, králům,
nenáleží králům víno pít,
vladařům pivo nesluší.
5Kdyby pil, mohl by zapomenout na povinnosti,
mohl by překroutit právo všech soužených.
6Umírajícím dejte pít pivo
a víno těm, kdo hořkost zakouší.
7Když se napijí, na bídu zapomenou,
přestanou myslet na své trápení.
8Otevři ústa za ty, jimž hlas chybí,
a za práva všech bezmocných.
9Otevři ústa, suď spravedlivě,
zastaň se chudých a ubohých!
10Znamenitá žena – ta je k pohledání,
mnohem vzácnější je nad perly!
11Manžel jí důvěřuje ze srdce,
žádný užitek tu chybět nebude.
12Je na něj hodná, a ne zlá
po všechny dny svého života.
13Vlnu a len si sama nakoupí,
pracovat rukama je pro ni radostí.
14Kupecké lodi se podobá:
přináší pokrmy zdaleka.
15Ráno vstává, než se rozední,
celé své rodině jídlo připraví,
také svým služebným rozdělí úkoly.
16Posoudí pozemek a sama jej pořídí,
z vlastního výdělku sází vinici.
17Odhodlaně se pouští do díla,
sílu svých paží umí dokázat.
18Užitek vlastní píle zakouší,
její svíce září dlouho do noci.
19Přeslici bere do rukou,
prsty přidržuje vřeteno.
20Štědře otvírá svou dlaň ubohým,
pomocnou ruku chudým nabízí.
21Nemá strach o rodinu, ani když padá sníh,
celá její domácnost má po dvou oblecích.
22Kmentové přikrývky sama ušije
a obléká se šarlatem.
23Její manžel je v branách uznáván,
kde s představenými země zasedá.
24Prodává košile, které ušila,
zdobené pásy kupcům dodává.
25Síla a krása jsou jejím oděvem,
s úsměvem vyhlíží další den.
26Její ústa mluví s moudrostí,
její jazyk učí vlídnosti.
27Na chod svého domu dohlíží,
nesytí se chlebem zahálky.
28Její synové jí vstoje dobrořečí,
její manžel ji takto velebí:
29„Je mnoho znamenitých žen,
ty ale všechny převyšuješ je!“
30Klamný je půvab a krása pomíjí;
žena, jež Hospodina ctí, si chválu zaslouží.
31Dejte jí odměnu za její úsilí,
její činy ať ji v branách velebí!
výroky, jimž ho matka učila:
2Co říci, synu můj? Co, synu mého lůna?
Co říci, synu zaslíbený?
3Nemarni s ženami svoji sílu,
nepokaz cestu, jež králům náleží.
4Nenáleží, ó Lemueli, králům,
nenáleží králům víno pít,
vladařům pivo nesluší.
5Kdyby pil, mohl by zapomenout na povinnosti,
mohl by překroutit právo všech soužených.
6Umírajícím dejte pít pivo
a víno těm, kdo hořkost zakouší.
7Když se napijí, na bídu zapomenou,
přestanou myslet na své trápení.
8Otevři ústa za ty, jimž hlas chybí,
a za práva všech bezmocných.
9Otevři ústa, suď spravedlivě,
zastaň se chudých a ubohých!
CHVÁLA ZNAMENITÉ ŽENY
10Znamenitá žena – ta je k pohledání,
mnohem vzácnější je nad perly!
11Manžel jí důvěřuje ze srdce,
žádný užitek tu chybět nebude.
12Je na něj hodná, a ne zlá
po všechny dny svého života.
13Vlnu a len si sama nakoupí,
pracovat rukama je pro ni radostí.
14Kupecké lodi se podobá:
přináší pokrmy zdaleka.
15Ráno vstává, než se rozední,
celé své rodině jídlo připraví,
také svým služebným rozdělí úkoly.
16Posoudí pozemek a sama jej pořídí,
z vlastního výdělku sází vinici.
17Odhodlaně se pouští do díla,
sílu svých paží umí dokázat.
18Užitek vlastní píle zakouší,
její svíce září dlouho do noci.
19Přeslici bere do rukou,
prsty přidržuje vřeteno.
20Štědře otvírá svou dlaň ubohým,
pomocnou ruku chudým nabízí.
21Nemá strach o rodinu, ani když padá sníh,
celá její domácnost má po dvou oblecích.
22Kmentové přikrývky sama ušije
a obléká se šarlatem.
23Její manžel je v branách uznáván,
kde s představenými země zasedá.
24Prodává košile, které ušila,
zdobené pásy kupcům dodává.
25Síla a krása jsou jejím oděvem,
s úsměvem vyhlíží další den.
26Její ústa mluví s moudrostí,
její jazyk učí vlídnosti.
27Na chod svého domu dohlíží,
nesytí se chlebem zahálky.
28Její synové jí vstoje dobrořečí,
její manžel ji takto velebí:
29„Je mnoho znamenitých žen,
ty ale všechny převyšuješ je!“
30Klamný je půvab a krása pomíjí;
žena, jež Hospodina ctí, si chválu zaslouží.
31Dejte jí odměnu za její úsilí,
její činy ať ji v branách velebí!
Tak se nám říjen pěkně překulil a my jsme na konci s knihou Přísloví. To byla ale rychlost :-))...
A co vybrat z poslední kapitoly? Myslím, že verše 10 až 31 budou to pravé :-).
Chtěla byste být znamenitou ženou? Chtěla byste, aby na vás byl váš muž náležitě pyšný, aby vás vaši synové chválili? Všichni máme rádi chválu a je opravdu moc příjemné, když vlastní manžel pochválí svoji ženu před ostatními lidmi. Dnes je běžné, že manželé se veřejně pomlouvají. Muž s mužem si náležitě "pobrblají" nad tím, jak je hrozné být ženatý a jak žena je otravná a nejlepší je mít od ní klid. Ale i ženy mezi sebou nadávají na své muže, jak jsou líní, sobečtí a jak je nenechají chvilku na pokoji ... Říkám si: Proč se takoví lidé žení a vdávají?
Zrovna jsme teď pár dní měli u nás kamarády z Budějovic. Jsou to také křesťané, jsou skvělí manželé a my si společně opravdu hodně rozumíme. Můj manžel (Honza) s kamarádem Jindrou jeli něco zařídit na stavbu. Mluvili tam s člověkem, který začal nadávat, jak je to hrozné být ženatý, jak ho to obtěžuje a nazýval svoji ženu kobrou. Naši kluci ale nezareagovali tak, jak on čekal, a řekli mu, že oni jsou rádi ženatí a že jsou šťastní. Pán nevěřil vlastním uším - oni opravdu pochválili SVOJE VLASTNÍ manželky???
Dnes se to nenosí a chlap najednou vypadá jako bačkora, když nedokáže pořádně pomluvit a zanadávat na svoji ženu... Svět je prostě naruby ...
Tím ale nechci říct, že jsem tak dokonalá a ZNAMENITÁ žena, že by mě můj muž vychvaloval na každém kroku, ale zahřeje to na srdci, když se dozvíte, že vás manžel před někým dalším pochválí a zastane se vás.
Já mám k dokonalé a znamenité ženě opravdu daleko a když si pročítám všechny ty verše, které nám rádi, jaké máme být, abychom těmi znamenitými ženami byly, propadám pocitu, že z toho nesplňuji skoro nic. Chtěla bych, aby moje ústa mluvila s moudrostí, abych se odhodlaně pouštěla do každého díla a abych dokázala ušít přikrývky ... Ale snažím se, i když se mi to někdy moc nedaří.
Bůh nás zná a ví, jaké jsme. Ví, na co máme talent a co je pro nás naopak neskutečně těžké. Proto si myslím, že je důležité - snažit se.
A proto si také myslím, že není až tak důležité, jestli jsem schopná sjednat dobrou cenu za pozemek nebo umím vzít přeslici do rukou. Ale že nejdůležitější je verš 30: " Klamný je půvab a krása pomíjí, žena, jež Hospodina ctí, si chválu zaslouží". Protože když budeme ctít Hospodina, budeme se snažit řídit jeho radami, potom si zasloužíme chválu. Není to jednoduché, ale nakonec - to nám přece nikdy Bůh neslíbil, že náš život bude procházka růžovou zahrádkou. Ale záleží na nás, jak se svým životem naložíme, na nás záleží, jestli budeme Boha následovat a jestli se toužíme stát ženou znamenitou v Božích očích.
Moc vám děkujeme, že jste za námi pravidelně chodili celý měsíc. A pokud jsme alespoň trošku ve vás vzbudili zájem o knihu Přísloví, budeme z toho mít velikou radost.
Sice končíme s "Říjnem s Příslovím", ale určitě nekončíme s naším blogem.
Zůstaňte nám, prosím, věrní!
Pavla
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)