pondělí 29. srpna 2011

O zmrzlině a odpuštění...

Znáte to, vždycky se najde někdo, kdo si vás bude kvůli něčemu dobírat. Ať už v dobrém nebo ve zlém. Já tu chci mluvit o té první variantě. Máme kamaráda, je to američan, který zde v Čechách učí Bibli, který zastává názor, že zmrzlina je vhodná pro děti jakéhokoli věku. Nejlépe, kdyby ji servírovali rovnou v porodnici :-) A tak, jakmile se v jeho blízkém okolí objeví miminko, přesvědčuje maminku o výživových hodnotách zmrzliny a jak miminko už vlastně touží zmrzlinu ochutnat :-))

Vždy jsem se tomu smála, ale letos došlo i na mně. Jako každý rok jsme se vydali na letní biblické studium do Kamenice nad Lipou a tam už je taková tradice, že se chodí s dětma do místní cukrárny na zmrzlinu. A tak se stalo, že jsem se vrátila z přednášky, která byla určená jen ženám a už u mně byl zmíněný kamarád a ptal se, zda mu odpustím, když mi řekne, že dal naší dceři ochutnat zmrzlinu..... Jelikož vím, že Honza (můj manžel) by to nedopustil, smála jsem se. Ale jen do chvíle, než mi Honza řekl, že na chvilku dcerka byla u někoho jiného, aby si i on mohl objednat nějakou tu dobrotu.

A ten náš kamarád se dožadoval odpovědi. "Odpustíš mi?" Hlavou se mi honily všelijaké myšlenky, ale žádné nebyly zrovna hezké. Představa, že někdo zná náš názor na věc a obejde ho mě neskutečně rozčilovala. Nemluvě o zdravotní stránce věci. Rozhodně jsem v hlavě neměla myšlenku na odpuštění. To tedy opravdu ne. Už totiž chápu, proč se říká, že se žena rve za své dítě jako lvice. Mě stačilo takhle málo a už jsem pomalu tasila "drápy" :-))

"Odpustíš mi? Bůh mi odpustí, co ty?" Stále se dožadoval mé odpovědi. A já cítila, že to nejde. Nemůžu mu odpustit. Ale co to se mnou je? To jsem správná křesťanka? To je biblické chování? Nemohla jsem pochopit, proč je to pro mně tak těžké. A pak mi to došlo...a mohla jsem odpovědět. "Já bych ti odpustila, ale musel bys to myslet vážně. Jenže na tobě vidím, že to vážně nemyslíš." ZÁSAH.

"Kdyby tvůj bratr proti tobě zhřešil, pokárej ho, a bude-li toho litovat, odpusť mu. Kdyby proti tobě zhřešil sedmkrát za den a sedmkrát by se k tobě obrátil se slovy: "je mi to líto", musíš mu odpustit."
Lukáš 17:3-4




No, nakonec jsem byla přesvědčena, že Terezka svou první zmrzlinu neochutnala - i když je to prý veliká škoda - protože něco takového by nám ten náš kamarád neudělal. Ale byl přesvědčivý, to tedy ano. A já už vím, že jen tak slepě někomu neodpustím. Bůh totiž po nás žádá odpuštění, ale jen pokud ten druhý té věci opravdu lituje.

úterý 16. srpna 2011

Kdo mi naslouchá?

V uplynulém měsíci se mi několikrát stalo, že jsem na někoho mluvila a ten dotyčný neposlouchal. Bylo mi to trapné a také mě to mrzelo. Zvlášťě, když u toho byl i někdo další, kdo to celé viděl - teď tedy zrovna pokaždé můj manžel Honza. Opravdu jsem se cítila mizerně. Když už se mi to stalo asi potřetí, přistoupil ke mně a řekl mi, ať se tím netrápím, že on mi naslouchá.

Ale to bych nebyla já, abych to neřešila. Možná mluvím moc potichu nebo to bylo tak nezajímavé, že to nechtěli poslouchat....ale takových chvil ještě bude.... Určitě potkám mnoho lidí, kteří nebudou poslouchat, co zrovna řeknu, měla bych se s tím smířit.... A pak mě napadlo, že je tu někdo, kdo mi naslouchá za všech okolností. Ať už mluvím potichu nebo to není zrovna moc duchaplné. Nemusím se ani bát, že se mi bude smát. Chce slyšet všechno, moje prosby, moje díky, moje vyznání.....

Miluji Hospodina, protože vyslýchá
můj hlas v mých modlitbách.
Své ucho ke mně naklání,
ať k němu volám kdykoli.
Žalm 116:1-2

To Bůh mi naslouchá a neujde mu jediné moje slovíčko. On chce, abych k němu promlouvala. A pokud to bude jeho vůle, tak mi splní má přání. Vyslyší moje modlitby, tak jako vyslyšel modlitby jiných.


zdroj obrázku

Například Hana se k němu úpěnlivě modlila, aby mohla mít dítě. A Bůh ji vyslyšel a ona počala syna Samuela. Naši kamarádi, stejně jako my, měli stejný problém. A my máme Terezku už doma a oni už se brzo dočkají dvojčátek! Moc jsme se za ně modlili a jeden náš společný známý pronesl, že jsme se asi modlili hodně, když čekají dětičky rovnou dvě :-) Ale i když je to taková úsměvná poznámka, tak má něco do sebe. Nechci už nikdy podceňovat sílu modlitby.

Bůh může cokoliv a já nesmím pochybovat. A víte co? Také já mu chci naslouchat. Chci být dobrým posluchačem, jako je Bůh mým. Protože každý je rád, když mu někdo naslouchá...to vím z vlastní zkušenosti :-)

pátek 10. června 2011

Zachránce

Dneska jsem na internetu četla zajímavý článek o mladém židovském chlapci, který se s rodinou za války ukrýval před nacisty. Psal si deník jako Anna Franková a stejně jako ona nepřežil válku. Chybělo asi 14 dní do konce války, když ho zajali, mučili a zabili...





Otto Wolf
Celý článek o chlapci najdete ZDE



Jde mi mráz po zádech, když si uvědomím, jak byl tento chlapec statečný. Měl celý život před sebou a musel zažít takovou bolest, trápení, strach. A on to zvládl. Svou rodinu neprozradil a zachránil jim tím jejich životy. I přesto, že svůj život nezachránil....

Připomíná mi tím jiný příběh. Příběh Ježíše. I on snášel velikou bolest pro jiné. I on obětoval svůj život, aby jiní mohli žít. Jen jeho rodina je větší než byla Ottova. Každý z nás může být členem této rodiny. Jen stačí přijmout Ježíše do svých životů. A On přijme nás.



Bolesti, jež nesl, však byly naše,
naše utrpení vzal na sebe!
My jsme se ale domnívali,
že je od Boha trestán, bit a pokořen.
On však byl proboden naším proviněním,
našimi vinami trýzněn byl;
pro naše blaho snášel potrestání –
byli jsme uzdraveni jeho ranami!
My všichni jsme jako ovce zabloudili,
každý se na svou cestu obrátil,
Hospodin ale uvalil na něj
provinění nás všech.
Byl zmučen, a přestože trpěl,
ústa neotevřel.
Na smrt byl veden jako beránek,
jak ovce před střihači oněměl,
ústa neotevřel.

Izaiáš 53:4-7

sobota 14. května 2011

Dům v srdci

Nestaví-li dům Hospodin,
marně se namáhají, kdo jej stavějí.
Nechrání-li město Hospodin,
marně bdí jeho ochránci.
Žalm 127:1


Dostala se mi do rukou knížečka "Boží moudrost pro matky" (God´s Wisdom for Mothers), která je plná vybraných veršů z Bible. Když jsem jí listovala, tak mě poměrně rychle zaujal výše zmíněný verš. Tak nějak mně oslovil, že jsem si jej nalistovala ve své Bibli a zvýraznila si ho.

A zrovna dneska jsem se byla projít s kočárkem a brázdila okolí domova. Ráda si prohlížím domy, představuji si, jak to asi vypadá uvnitř a kdo tam asi bydlí. Vybírám si domek, který by se mi líbil, kde bych chtěla bydlet, kdyby mi to někdo nabídl :-) (ne ne, jsem spokojená tam kde jsem).

A pak jsem si řekla "co se může stát s domy, které člověk postaví?" Mohou spadnout. No kdybych je stavěla já, tak určitě :-) Ale i když je postaví odborník, mistr svého oboru, tak se pořád mohou zbortit. Může přijít zemětřesení nebo záplava a dům se sesype jako hromádka karet.

Tento verš však nepředpokládá, že v momentě, kdy budeme stavět dům, budeme volat Boha, aby přišel a pomohl. Aby míchal maltu a pokládal cihly. Myslím, že tu nejde o materiální dům, ale o duchovní. Náš dům, náš domov, by měl být protkán Bohem. To je to důležité, na čem záleží. Ano, může přijít zemětřesení a dům opravdu spadne. Ale pokud v našem životě bude Bůh, tak ten jeho příbytek, který máme v srdci, ten zůstane.

čtvrtek 5. května 2011

Biblická kuchařka

Tento týden sleduji pořad Prostřeno s velmi smíšenými pocity. Většinou mě oslovuje díky zajímavým receptům a zároveň se bavím tím, jak kdo bydlí. Je zajímavé nakouknout lidem do bytů či domů a s jejich svolením se porozhlédnout po místech, kde každodenně tráví čas. Kolikrát jsem mile překvapena, jak si lidé umí svůj domov vyzdobit, sladit a barevně uspořádat. Ale tentokrát víc jak dobré jídlo či design se tento týden ukazují povahy lidí, jejich schopnost empatie, slušnosti a vychování.

Abych trošku přiblížila situaci z tohoto pořadu. Mladá dívka, která vařila už v pondělí a tudíž je ohodnocena a nemá co ztratit se ve středu pravděpodobně trošičku posilnila alkoholem a rozhodla se vyprovokovat ostatní soutěžící, aby si mezi sebou řekly, co si o sobě myslí. Jenže se to zvrhlo v děsivé hádky, sprostá slova a úprk soutěžících od stolu. Chudinka hostitelka, jediná starší dáma, která celé odpoledne vařila a pak díky této situaci přišla o strávnice, které by jídlo dojedly. Dnes to pokračovalo v menším měřítku. Provokatérka byla usazena k samostatnému stolu, ale i to nebránilo jejím většinou nelibým komentářům. Bylo zajímavé sledovat, jak se k tomu každá ze soutěžících postavila.

Přemýšlela jsem, jak bych se asi zachovala já sama, kdybych v ten středeční večer seděla právě u jejich stolu a byla svědkem této situace. Zda bych byla v klidu, nezasahovala do hádky, snažila se zůčastněné uklidnit... Jsem zbrklouš, takže se obávám, že by mě to mohlo svádět k tomu, že bych se přidala k hádce. Věřím, že bych nebyla sprostá, ale hlas bych pravděpodobně zvýšila.

"Záplava slov se bez hříchu neobejde, rozumný drží svůj jazyk na uzdě." Přísloví 10:19

"Rty spravedlivého znají, co se sluší, ústa darebáků však jen zvrácenost." Přísloví 10:32

"Ústa bezbožných ubližují bližním, spravedlivé zachrání jejich vědění." Přísloví 11:9

A tady jsme v knize Přísloví, kde je mnoho veršů, které by se právě v této situaci daly uplatnit. A pak že je Bible stará kniha. Pomáhala tehdy a může pomáhat i dnes. Je plná pravdy a pomoci. Je to taková biblická kuchařka. Jsou tam recepty na každodenní život. Proto doufám, že pokud se dostanu do podobné situace, budu jednat jinak. Schovám to své zbrklé já, třeba i napočítám do deseti a pak teprve začnu mluvit. Doufám, že si vzpomenu na Boha, poprosím ho tiše o pomoc a budu jednat tak, jak to po mně Bůh chce. Nejde o to být ten nejhlasitější či mít poslední slovo. Jde o slušnost, empatii a vychování.

Nejsem dokonalý člověk, ale s Bohem jde vše mnohem líp.

sobota 30. dubna 2011

Pár veršů k manželství

Hospodin Bůh také řekl: „Není dobré, aby člověk byl sám; opatřím mu rovnocennou oporu. Genesis 2:18

To proto muž opouští otce i matku – aby přilnul ke své manželce a stali se jedním tělem.
Genesis 2:24

Manželství ať si všichni váží a manželské lože ať je bez poskvrny, vždyť smilníky a cizoložníky čeká Boží soud. Židům 13:4

„Copak jste nečetli,“ odpověděl jim, „že Stvořitel je od počátku ‚učinil jako muže a ženu‘ a řekl: ‚Proto muž opustí otce i matku, přilne ke své manželce a ti dva budou jedno tělo‘? A tak už nejsou dva, ale jedno tělo. Co Bůh spojil, člověče nerozděluj.“ Matouš 19:4-6

pátek 15. dubna 2011

Sečti všechny dary...

Sečti všechny dary, které Pán ti dal.... tuhle písničku často zpíváme na Bohoslužbě a kolikrát mi hraje v hlavě i mimo ni.
Někdy mám chuť si prozpěvovat a tuhle chytlavou melodii si dobře pamatuji. Ta písnička je moc pěkná a hlavně nám připomíná lásku Boha.
Tolik toho od něj dostáváme a ani si to neuvědomujeme. Slepě přijímáme věci s takovou jistotou, že je to tak správně. Bez nějakého zamyšlení, poděkování, vděčnosti. A když máme nedostatek, brbláme. Ale ano, jen si to přiznejme. V tu chvíli nechápeme, proč jsme v takové situaci, proč se nám to děje a hlavně, stěžujeme si Bohu, že to dopustil.
Ale děkujeme Bohu, když máme dostatek, když se nám daří a když je nám fajn? A tak jsem se rozhodla sepsat pár darů, které mi Bůh dopřál a dopřává a za ty chci takhle veřejně poděkovat. Chci za ně děkovat i v soukromí a přidávat další a další díky, které si Bůh za všechna ta požehnání zaslouží.
- Bože, děkuji za požehnání v podobě vytouženého těhotenství, které proběhlo naprosto v pořádku, bez komplikací a zdravotních problémů
- děkuji za zdravou dceru, která se i přes těžký porod narodila bez komplikací a zdravotních obtíží a krásně prospívá
- děkuji za milujícího, obětavého manžela, který se o mně úžasně postaral v době porodu a teď se krásně stará jak o mně tak o naši Terezku
- děkuji za skvělou rodinu, která nám v začátcích nového života ve třech tak moc vypomohla
- děkuji i za duchovní rodinu, která se za nás modlila po dlouhé roky, která je nám velkou oporou a opravdovou rodinou
- děkuji za požehnání v podobě dostatku jídla, oblečení, že máme kde bydlet a vychovávat naši dceru
- děkuji za dobrou práci, kterou má můj manžel, aby se o nás mohl postarat
- děkuji za velké požehnání, že se nemusíme v této zemi skrývat, když Tě uctíváme, že nejsme pronásledování a naše víra potlačovaná
- Bože, děkuji ti za každičký den zde na zemi, který nám dáváš, abychom mohli číst a studovat Bibli, poznávat Tě a mluvit o Tobě s ostatními.
- Bože, děkuji ti za Tvého Syna, který za nás zemřel, abychom mohli být spaseni!
A za co Bohu můžete děkovat vy?

(překlad - Každý nový den je Božím darem pro tebe. Co s ním uděláš je tvým darem Bohu)