sobota 13. července 2013

Hormony nebo Bůh :-)

Dneska to bude takové odlehčené téma, tak snad se vám článek bude líbit.

Při svém druhém těhotenství vše prožívám zcela jinak. Už není čas to tak prožívat, nečtu si diskuze od žen ve stejném stupni těhotenství a ani se tak nehlídám (jídlo nebo třeba to, že kolikrát nosím už starší dceru v  náručí). Nedávno jsem překvapila svého manžela, když jsem mu vyprávěla, co se mi stalo na jednom holčičím srazíku, kde jedna z kamarádek byla poprvé těhotná a začala řešit, zda už jsem registrovaná v porodnici. Společně s druhou kamarádkou byly překvapené, že jsem se ještě neregistrovala a to už jsem byla kolem 16 týdne těhotenství. Jak je asi známo, v Praze se musí registrovat poměrně brzo, už kolem 12-14 týdne, aby na vás zbylo místo (hlavně v takových těch "profláknutých" porodnicích). Je pravda, že při prvním těhotenství jsem v nejdřívější možný čas běžela do porodnice, abych ve své průkazce měla to velmi důležité razítko a mohla si oddechnout, že mám kde rodit :-)

Ale tentotkrát ne. Rozhodla jsem se rodit v jiné porodnici, která není tak natřískaná, takže jsem si říkala, že neni zas takový spěch. No a nakonec - na ulici vás rodit nenechají, takže pokud nemám speciální požadavek na porodnici, tak je vlastně jedno, kde skončím. Ne, že bych chtěla v den porodu jezdit sem a tam :-) A tak jsem Honzovi vyprávěla, jak na mně kamarádky nevěřícně koukaly a přesvědčovaly mně, že se musím, ale opravdu musím, co nejrychleji registrovat. A pak mi řekl, že se mnou souhlasí, že neni třeba se z toho nějak nervovat, ale že ho překvapuje, že to říkám zrovna já :-D

A já si uvědomila, že je to tak. Že jsem hrozný stresoun, že mně hodně věcí dokáže vykolejit. Že mám ráda, když je vše tak jak má být a veškeré odchylky mně děsí. Ne, nejsem perfekcionistka, ale mám ráda pořádek. (nemluvím o pořádku v domácnosti, to byste asi koukali) :-D
No a řeknu vám, že jsem měla velkou radost, že se teď dokážu od spousty věcí oprostit a neřešit je ve stresu.

Ušpiní se dcera, protože nechce pomoci s jídlem? Ať. Tak to hodím do pračky.... 

Nemám přesně naplánovaný jídelníček na celý týden na chalupě? Ať. Obchod není daleko, tak se v týdnu pojede na nákup a dokoupí se nutnosti...

Já neříkám, že to nejsou věci, které přidělají práci. Ale když nejde o život, tak o nic nejde, ne? A kdo mně zná, tak ví, že takový kliďas jsem nebývala. Moc jsem si přála změnit svůj přístup. Bůh po nás chce, abychom se spoléhali víc na něj než na sebe. Což se hezky říká, ale těžko mění, pokud to je ve vás již dlouhodobě zažité. Ale pokud dáme Bohu šanci to ukázat, uvidíme, že to funguje. Přiznám se, že nevím, zda tato změna v mém přístupu je výsledkem kombinace těhotenských hormonů a již prožité zkušenosti z prvního těhotenství, nebo zda mi v tom přímo pomohl Bůh. Ale říkám si, že za vše ve svém životě vděčím Bohu a tak i toto může být vzkaz od Boha. Jeho pomoc. Kdo ví. Každopádně mi to připomíná to, že nemám spoléhat na sebe. Nemám očekávat, že vše bude pod mojí kontrolou. Že je tu někdo, komu na mně záleží a má pro mně připraven takový plán, který je pro mně ten nejlepší.

Celým svým srdcem důvěřuj Hospodinu,
nespoléhej se na vlastní rozumnost.
Na každém kroku snaž se jej poznávat,
on sám tvé stezky urovná.
Sám sebe neměj za moudrého,
cti Hospodina a vyvaruj se zla!
Přísloví 3:5-7

Mám tyto verše moc ráda. Jsou jednoduchá, přímá a velice silná! A tak určitě nevadí, že jsem je určitě již na tomto blogu zmiňovala. Ať i vám pomohou se zamyslet, jak své životy ovládáte nebo kontrolujete.

A jedna "důležitá" informace na závěr.......už jsem registrovaná v porodnici :-D

Krásný den s Bohem,
Monika

středa 10. července 2013

Nadhled

Ještě jednou se vrátím k našemu pobytu na Loučeni. Já vám nevím, ale při tom pohledu na zdejší přírodu, na krásně udržovaný park za svitu sluníčka a zpěvu ptáků jsem měla víckrát pocit Boží blízkosti. Člověka přepadaly myšlenky na jeho stvoření a na jeho dary, které nám tím dal.

A při procházkách mnohých bludišť či labyrintů jsem se zamyslela i nad tím, kam vedou naše cesty zde na zemi. Jak se občas ztrácíme v uličkách našich životů, jak mnohdy hledáme správnou cestu a vidíme jen kousek před sebe. Přesně tak jako v těch zdejších bludištích. A přitom stačilo se podívat z větší výšky a správná cesta se před námi otevřela jak na otevřené dlani.




Říkám si, že my lidé nemáme ten správný nadhled a tak se nemůžeme podívat z větší výšky na naše cesty životem. Ale Bůh ten nadhled má. Může to udělat a on to samozřejmě dělá. On přesně zná ty naše cestičky a připravil pro nás tu správnou cestu. Teď je jen na nás, zda mu budeme důvěřovat a necháme se jím vést nebo zda budeme tvrdohlavě lpět na našem vlastním rozumu a budeme si klestit cestu bludištěm úplně sami.

Já dávám přednost doprovodu. Myslím, že Bůh je ten správný společník na takovou cestu a já mu v tom chci plně důvěřovat. A co vy?

Krásný den s Bohem,
Monika

neděle 7. července 2013

Jsme Boží děti !!!

Ruším blogové prázdniny :-) Je to pro mně taková malá výzva, abych vytrvala a protože jsme se zařídili tak, že budeme o prázdninách online i na jiných místech než doma, tak jdu do toho :-) Takže se omlouvám za mystifikaci, články budou !!! A jeden tu pro vás už mám...



Honza jako učitel maturitní třídy letos dostal jako dárek od svých studentů dvoudenní romantický pobyt pro dva. Za což jim děkuji i já, protože se to vztahovalo i na mně :-) Vybrali jsme si zámek Loučeň a rozhodli se vzít sebou i Terezku. Pár lidí bylo překvapeno, proč si tu romantiku neužijeme sami ve dvou, ale nám nějak přišlo, že to bez Terky nebude ono. A dobře jsme udělali. Zámek Loučeň je znám i pro svá bludiště a labyrinty, kterých je v zámeckém parku kolem 11 a prohlídky zámku jsou dělané i pro malé děti. 

Dále náš pobyt zahrnoval i piknikový koš, který jsme si užili v jednom zákoutí zámeckého parku, kde jsme si vychutnali dobroty a kochali se krásou okolí. A v tu chvíli jsme s Honzou měli úplně stejnou věc na mysli. Jak jsme rádi, že jsme sebou Terezku vzali. Kolik legrace si tam užila, jak zkoušela najít cestičky v bludištích, jak si vychutnávala zmrzlinu, běhala po parku a házela si s námi balon. Na její tvářičce jsme viděli, jak je spokojená a šťastná. Nic víc jsme v tu chvilku nepotřebovali, její spokojenost byla pro nás to nejdůležitější.



A tak jsem se v tom poklidu rozhlížela kolem, po tom krásném zeleném parku, jak slunce svítí a hřeje, když v tu chvilku mě napadlo i to, že tak jak my se díváme na Terezku, Bůh se dívá na nás. My jsme jeho děti, které běhají po světě, prožívají své životy a pokud jsme spokojeni my, Bůh je také. Prožívá naše starosti, bolesti i žal. Raduje se s námi, veselí se a je s námi šťastný. Proč složitě přemýšlet, jaký vztah máme mít k Bohu? Proč řešit, jaký vztah má Bůh k nám? Proč pochybovat? Je to jednoduché, protože i Bůh o nás v Bibli mluví jako o svých dětech a proto stačí, když se podíváte kolem sebe, jaký vztah máme ke svým dětem a je jasno.....

Pohleďte, jakou láskou nás Otec zahrnul: smíme se nazývat Božími dětmi – a také jimi jsme! 
1.Jan 3:1



Přeji krásný den s Bohem,
Monika

pondělí 24. června 2013

PRÁZDNINY 2013



Rok se s rokem sešel a opět tu je před námi léto a prázdniny. To léto, to se ještě uvidí, ale prázdniny jsou určitě - jako manželka učitele to vím jistě :-D

A tak jako loni vyhlašuji blogové prázdniny (možná se tu článek objeví, ale nechci dopředu nic slibovat). Mějte krásné léto, prázdniny i dovolené a těším se, že nejpozději v září k nám opět najdete cestu zpět :-D

I za Pavlu vám přeji krásné dny s Bohem :-)
Monika

pondělí 3. června 2013

kritika v manželství?

V týdnu jsem měla sraz s kamarádkami a protože jsme se viděly po dlouhé době, bylo co probírat :-D No ano, jsme ženy, takže nám to trvá déle a informací je hodně....takže kdyby se takhle viděl s někým můj manžel, tak do hodiny ví vše podstatné a může jít domu. Ale to my ne, takže  jsme si povídaly u nás doma, pak v pizzerii, kam jsme se přesunuly (děkuji manželovi, že se skvěle postaral o dcerku a já mohla takto "flámovat" ) a pak ještě asi přes hodinu před naším domem, kam mně kamarádky doprovodily, protože auto zůstalo u nás.

Bylo to moc fajn a já se příjemně pobavila. Co mně však zaujalo bylo to, jak se jedna z kamarádek vyjadřovala o svém manželovi. Byla přehnaně kritická ohledně schopností manžela postarat se sám o jejich společnou dcerku. A tak jsem zavzpomínala, kolikrát se mi stalo, že jsem byla při hovoru, kde byli kritizováni partneři, manželé a já přitom zjistila, že nemám co vytknout. Ne, nemám doma robota, který je přesně naprogramovaný a dělá věci přesně tak, jak si já představuji. Ale na druhou stranu svému muži maximálně důvěřuji, věřím, že ví co dělá a rozhodně bych ho nechtěla za nic kritizovat.

Proč je vlastně tak časté, že jsou ženy s muži tak nespokojené. Přece není možné, že by si jich tolik našlo špatného muže a musely takhle remcat. Já osobně to beru tak, že jsem si vzala úžasného manžela, který mně má rád a já jeho. Ale zároveň ho beru také jako hlavu rodiny a když se o něčem nemůžeme rozhodnout, nechám to nakonec na něm. Nemusím mít poslední slovo. Jsem ráda, že bere mé připomínky na vědomí a že k nim přihlíží. Nepotřebuji nad ním vyhrát a cítit se tak líp. Je také mužem, kterému jsem slíbila v den svatby svou lásku, svou podporu a pomoc. Proč bych to teď najednou neměla dodržovat. Je teď snad víc moderní být nezávislá na svém muži, dokazovat mu, že vše zvládnu sama a prezentovat se tak svému okolí? Jestli je to opravdu tak, pak to není nic pro mně. Já jsem moc ráda, když se mohu o svého muže opřít, když v některých situacích převezme kontrolu a já se cítím bezpečně a opatrovaná. Jsem šťastná, když vidím nadšenou dcerku, která s ním stráví celý den na výletě a neřeším co všechno se mohlo stát, když jsem ji neměla u sebe.

V Bibli se píše o tom, jak se máme ke svým mužům chovat. Že je máme mít v úctě a lásce. A když si někoho beru za manžela, skládám tento slib i před Bohem (ať je to v kostele, na úřadě nebo na rozkvetlé louce).

Ježíš v Matouši 19: 4-6 říká:
"Copak jste nečetli," odpověděl jim, " že Stvořitel je od počátku ´učinil jako muže a ženu´ a řekl: ´Proto muž opustí otce i matku, přilne ke své manželce a ti dva budou jedno tělo´? A tak už nejsou dva, ale jedno tělo. Co Bůh spojil, člověče nerozděluj."

A tak bychom si měly dát velký pozor při výběru partnera, protože je to životní krok, který nelze jen tak vzít zpátky. A pokud už jsme v manželství, měly bychom toto pouto opatrovat, posilovat a budovat spolu se svým mužem.

Pěkný den s Bohem,
Monika

pátek 31. května 2013

Začít sama u sebe

Tak jsem zjistila, že jsem opět trošku pozadu s články a že bych to měla napravit. Přemýšlela jsem o tématu, který by byl zajímavý a čtivý. A nějak to nešlo.... až jsem si řekla, že napíšu o něčem, co jsem měla přímo na očích a co považuju za nepěknou reklamu křesťanů. Není to nic, co bych ráda vykřikovala do světa, ale na druhou stranu chci poukázat, že nikdo není dokonalý a všichni se musíme snažit.

Začnu ale trošku odjinud.
Všichni jsme takovou vizitkou křesťanství a naší víry v Boha. Pokud se budeme chovat nepěkně, oblékat se neslušně a mluvit sprostě, pak budeme pro ostatní ukázkou, jak vypadá křesťan. A nebude to pěkný obrázek. Myslím, že skandály katolických kněží jsou názorným příkladem, že spoustu lidí víra odrazuje už proto, že se mohou setkat s takovými lidmi a může to být pádný argument, proč o Bohu ani nechtějí slyšet.

A tak si říkám, že si musím dát pozor, jak se vůbec prezentuji světu. Jestli jsem dobrou vizitkou a zda mohu jít ostatním příkladem. Nedělám si iluze a i já samozřejmě nejsem vždy úspěšná. Ale kdo je dokonalý... hlavní je, že se člověk snaží. Co je však také důležité, je dobře se prezentovat i vůči svému blízkému okolí. Já jako maminka od malého dítěte teď zažívám, že nasává jak obrovská houba vše, co kolem vidí. Co řeknu a udělám můžu za chvilku vidět v menším provedení své dcerky :-) A tak je důležité vědět, jak se chovat a správně žít jak v našem každodenním životě, tak třeba i na bohoslužbě.

A už jsem u jádru pudla, jak se říká. Na poslední bohoslužbě jsem byla svědkem toho, že jedna mladá dívenka trávila většinu času s mobilem v ruce a já krásně viděla na displej. Elektronická verze Bible to rozhodně nebyla. Dívenka hrála jednu hru za druhou a já si říkala, jaká je to neúcta vůči Bohu i ostatním. A tak jsem přemýšlela, co dělat, aby moje dcera takto nedopadla. Aby měla bohoslužbu v úctě. Aby tam ráda chodila a účastnila se celého shromáždění. Aby ji bavilo zpívat Bohu a modlit se k němu. Aby ráda poslouchala kázání a přijímala Večeři Páně s upřímným srdcem. Myslím, že člověk musí začít sám u sebe. Musí být dobrým příkladem a začít včas. Nečekat na pubertu, ale už odmalinka ukazovat, že Bůh je v našem životě důležitý. Že nechodíme v neděli na bohoslužbu z donucení, ale že se tam těšíme a jsme rádi, když trávíme čas s ostatními křesťany.

Snad v tom budeme s manželem úspěšní a ukážeme naší dceři správnou cestu k Bohu.

Krásný den s Bohem,
Monika



úterý 14. května 2013

POZVÁNKA NA PŘEDNÁŠKU


                                            DOVOLUJEME SI VÁS POZVAT NA KŘESŤANSKOU PŘEDNÁŠKU NA TÉMA

                  VÝZNAM STAROVĚKÉHO IZRAELE

                                  BOHATÁ OBRAZOVÁ DOKUMENTACE                                                  
                   MALÁ VELKÁ ZEMĚ NA KŘIŽOVATCE TŘÍ KONTINENTŮ                                                                       
                   JEJÍ DUCHOVNÍ ROLE A DĚDICTVÍ PRO CELÉ LIDSTVO 

                                                        DATUM: středa  15. 5. 2013
                                                              ČAS: 18.30 hod.
                       MÍSTO KONÁNÍ: TYRŠŮV DŮM, ÚJEZD 40,  II. VCHOD, 2. PATRO
                                                      (vchod též z Všehrdovy ulice)

PŘEDNÁŠÍ: Ed Brand
VSTUP ZDARMA
PO PŘEDNÁŠCE BUDE ČÁST VĚNOVANÁ OTÁZKÁM A ODPOVĚDÍM 
PŘEDNÁŠKA TLUMOČENA DO ČEŠTINY                                                                                      
INFORMACE, DOTAZY: 777 630 724  to-morrow@volny.cz